Letní škola
„Obnov můj dům“
Jak naplňovat poslání církve skrze její sociální učení?
Klášter Porta Coeli
16. - 18.8. 2024 | 20 - 35 let
Letní škola
„Obnov můj dům“
Jak naplňovat poslání církve skrze její sociální učení?
Klášter Porta Coeli
16. - 18.8. 2024 | 20 - 35 let
„Cílem Letní školy je vytvořit inspirativní prostor plný diskuzí a workshopů zabývající se aktuálními environmentálními a sociálními výzvami církve a společnosti.“
Cílem Letní školy je ukázat, že církev skrze evangelium a Sociální učení nabízí východiska pro současné výzvy společnosti. Přednášející Letní školy budou sdílet své zkušenosti s konkrétními podobami angažovanosti (nejen) v církvi. Chceme tak nastínit různé cesty, kterými je možné se vydat.
Vycházíme ze Sociálního učení církve, které usiluje o spravedlivou a solidární společnost, a také z encyklik Laudato Si a Fratelli tutti. Po vzoru Františka z Assisi chceme obnovovat dům, kterým je pro nás naše společnost, církev i planeta Země.
Vojtěch Pelikán je environmentální antropolog působící na Masarykově univerzitě. V poslední době se, vedle zkoumání environmentálních souvislostí restitučního procesu, věnoval tématu společenské percepce klimatických změn a podílel se na longitudinální studii ekologicky příznivého způsobu života takzvaných „pestrých“.
V souvislosti s restitucemi se církve – zejména ta katolická – opět stávají hospodářkami v krajině. Jak se s touto výzvou vypořádávají? Vnímají hospodaření v lesích, na polích a lukách v zásadě instrumentálně, jako prostředek k zajištění církevního provozu, nebo se v jejich přístupu objevuje přemýšlení o specifické úloze, již by měly hrát?
Téma workshopu je také součástí nově vydané publikace Vize zdaru, vize zmaru.
Bratr Michael Lasky je františkánský konventuál žijící v Římě. Jako generální delegát pro spravedlnost, mír a ochranu přírody spolupracuje na iniciativách sociální spravedlnosti a nabízí formační programy zaměřené na sociální učení církve.
V roce 2019 založil Little Portion Farm v Marylandu, která ročně produkuje 13 600 kilogramů organických potravin pro chudé v Baltimoru. V reakci na válku na Ukrajině organizuje školení sociálního divadla pro děti trpící válečným traumatem. Bratr Michael také vyučoval na univerzitách, sloužil ve farnostech a pracoval pro Františkánskou internacionálu při OSN.
Stano je regionálním ředitelem společnosti Consulus pro Evropu, Střední východ a Afriku. Zaměřuje se na efektivní využití organizace, technologie, komunikace a procesů ve prospěch lidí.
Má bohaté zkušenosti s řízením projektů a týmů, podnikových řešení a návrhu architektur. Po mnoha letech práce v oblastech biometrie a identity se od roku 2016 věnuje poradenství, networkingu a myšlenkovému leadershipu v oblasti firem a komunit. Pomáhá jednotlivcům a týmům nalézt jejich smysl a budovat jednotu v rozmanitosti.
Ak nás ľudí niečo charakterizuje, tak je to práve presah a prepojenosť. Presah je hlbina v nás, ktorá volá po naplnení. Prepojenosť je skutočnosť, že úplní sme len vtedy, ak sme a hýbeme sa vo vzťahoch: so sebou samými, s najbližšími, s rodinou, ľuďmi blízkymi i vzdialenými, spoločenstvom, kolegami, zákazníkmi, s celým stvorením. Takýto pohľad môže kreatívne inšpirovať celý náš život, v pokoji a jednoduchosti.
Dobro potrebuje všetkých, odborníkov aj game-makerov, neziskovky aj podnikateľov, a predovšetkým nositeľov zmeny. Ako povedal profesor David W. Orr, “Planéta nepotrebuje viac úspešných ľudí. Zúfalo však potrebuje viac tvorcov mieru, liečiteľov, obnoviteľov, rozprávačov a ľudí s otvoreným srdcom. Potrebuje ľudí, ktorí dobre žijú na svojom mieste. Potrebuje ľudí s morálnou odvahou, ktorí sú ochotní zapojiť sa do boja za to, aby bol svet obývateľný a humánny. A tieto vlastnosti majú len málo spoločného s úspechom, ako sme ho definovali.”
Ekonomika společenství (ES) vznikla na popud zakladatelky hnutí Focolare Chiary Lubichové, když projížděla městem Sao Paulo v Brazílii. Zaujala ji extrémní chudoba a kontrast mezi množstvím favel (chudinských čtvrtí) a moderních mrakodrapů v okolí města. Tato zkušenost ji přivedla k založení iniciativy, která sdružuje podniky a transformuje ty stávající, na podniky které mění svoje řízení a směřování zisku. Základní charakteristikou podniku Ekonomiky společenství je, že se dobrovolně rozhoduje přerozdělit svůj zisk na podporu snižování nerovností a chudoby, podporu zaměstnanosti, podporu vzdělávání, nové kultury a místní komunity.
V České republice a na Slovensku se touto myšlenkou řídí mnozí podnikatelé, kteří se snaží podle principů ES jednat a vést své podniky.
Jiří je český katolický pedagog, publicista a františkánský terciář. Publikuje zejména v oblasti výchovy, vzdělávání, občanské společnosti, médií, náboženství a duchovního života. Po roce 1990 byl mediálním poradcem kardinála Miloslava Vlka. Zakládal a vedl Redakci náboženského života Českého rozhlasu, podílel se na založení České rady dětí a mládeže, jejíž Kancelář vedl v letech 2001-2005. Je nositelem nejvyššího skautského vyznamenání Stříbrného vlka.
Už ve své první exhortaci Radost z evangelia, kterou papež František označil za své „programové prohlášení“, uvedl důležitý princip: Místo obsazování pozic chci spouštět procesy. Synodalita – tedy společné kráčení – je právě takovým procesem, který má zásadním způsobem proměnit vnitřní život církve. Změnit ji z masy pasivních „konzumentů svátostí“ řízených hrstkou „osvícených“ biskupů a kněží na opravdové společenství aktivních bratří a sester. Tím otevřel ohromné pole možností pro každého, komu leží na srdci svědectví o tom, jak Ježíš může proměňovat naše životy i život světa. Každý se stává důležitým svědkem a přiměřeně svým obdarováním se může angažovat ve prospěch té velké proměny, která právě začala.
Magdaléna je designerka kurzů vzdělávání, autorka projektu „Tvůrci Pokoje". Věnuje se lektorské činnosti a organizování vzdělávacích aktivit. Působila v managementu nadnárodních firem. Prochází výcvikem facilitátorů Community Building International (FCBI), absolvovala kurz duchovního doprovázení (CMTF) a koučovací výcvik (ICF) , je aktivní členkou diecézního synodního týmu.
„Toužíme po lásce, úctě, respektu, po živém přijímajícím společenství.“ To se ozývalo ze synodních výstupů napříč kontinenty. Často však zažíváme mnoho důvodů, které nás vhánějí do izolace. Náročnost polarit, nepochopení, soudů, různost povah, neslučitelnost postojů. Bojíme se dalších zklamání. Cítíme se bezpečněji uzavřeni ve svým bublinách. Mnohdy je jednodušší žít jen sami pro sebe. Bůh nás ale volá k podílu na živém společenství. Bůh je společenství Trojice. Život je dynamika. Nabízím pohled na dynamiku tvorby společenství, která vede k pochopení zákonitostí a osvojení si konkrétních nástrojů, které napomáhají vytvářet bezpečný prostor k spolutvorbě a žití jednoty v různosti.
Nadační fond Teo via, jehož jsou Martin a Viktor zakladatelé, vznikl z potřeby uvolnit ruce duchovním pro doprovázení lidí od nádechu po výdech. Jejich snem jsou ekonomicky samostatné sbory a farnosti, ve kterých laici nejsou jen "konzumenty bohoslužeb", ale aktivně přikládají ruku k dílu.
„Věříme, že klíčem ke sloužící a evangelizující církvi je zapojení laiků do veškeré činnosti, pastorační i ekonomické. Majetek a peníze nechápeme jako hodnotu samu o sobě, ale jako prostředek k uskutečňování základního poslání církve, jímž je hlásání evangelia.“
Světla založila iniciativu Žít Laudato si’ Česká republika, která propojuje témata ekologie a církve a praktickými způsoby rozvíjí podněty, které v encyklice Laudato si‘ předkládá papež František. V celosvětovém Laudato Si' Movement působí jako animátor animátorů pro státy střední Evropy.
Jak souvisí ekologie s posláním církve hlásat evangelium? Co znamená, že ”žít své povolání být ochránci Božího díla je pro ctnostný život nezbytné; není to volitelný nebo druhotný aspekt naší křesťanské zkušenosti” (Laudato si’ 217)? Co jsou ”skutky ekologického milosrdenství” a jak je praktikovat? Jak odráží postoj, který člověk zaujímá k přírodnímu světu, jeho vztahy k lidem a k Bohu? Jaká je úloha modlitby v zaujímání postoje prostoty a solidarity? Jaký význam má pro církev a svět snění?
Tyto otázky budeme klást v kontextu sociálního učení posledních tří papežů a v kontextech svých životů.
Opatství Porta Coeli není jen domovem komunity sester cisterciaček, ale také prostorem, kde Tomáš Blaha obnovuje místní sad. Spolu s dobrovolníky z celého světa pečují o jabloňový sad a vyrábí Biouhel. Jejich dobrovolnická základna, nově pod jménem „Na nebi“, nám bude v opatství zázemím. Více informací o prostorách a místě konání, spolu s fotkami ubytování a okolního prostředí naleznete na odkazu .
Cena za letní školu je 950 Kč + ubytování a strava. Více informací naleznete v přihlašovacím formuláři.