Co znamená Františkova ekonomika?
Františkova
Papež František vyzval mladé lidi, aby následovali kroky Františka z Assisi – proto Františkova. Jeho životní příběh nám také pomůže pochopit pravý význam slova.
Ekonomika
V dnešní době si pod pojmem „ekonomika” nejčastěji představíme peníze, finance nebo hospodaření nějakého subjektu, např. státu.
Původní význam slova „EKONOMIE” vychází z řeckého slova „οἰκονόμος”, které v doslovném překladu znamená „DŮM” a „zákon”, který původně znamenal „vedení domácnosti“.
František z Assisi ve svém životě hledal význam slova „DŮM”, když k němu z kříže promluvil Ježíš s požadavkem: „Františku, oprav můj DŮM, který vidíš, jak se rozpadá."
Postupem času začal František zjišťovat, že Božím DOMEM nejsou kostely (které nejdřív začal opravovat), ale každý člověk a celé Stvoření 👫🌍.
Proto „EKONOMIE” ve světle života Františka z Assisi znamená Péče o náš společný DOMOV, který zahrnuje každého člověka a celé Stvoření – přírodu a Planetu.
A o tom je Františkova ekonomika – chceme pečovat o DŮM, kterým je náš svět 🌍 a každý člověk 👫.
Vzděláváme, iniciujeme projekty a dáváme dohromady komunitu lidí, kteří žijí životní styl nové EKONOMIE.
Jak ale začít žít tento životní styl?
☝️ Začni SNÍT! ☁️
❗️Nemůžeme začít bez toho, aniž bychom si dokázali představit svět, který je udržitelnější, spravedlivější a který pečuje o druhé a o Stvoření. ❗️
Představte si, že můžete udělat cokoliv dobrého pro vaše okolí a celý svět.
Co by to bylo?
Někdo, kdo má na srdci ekologii a péči o přírodu 🌱 by řekl: „Nechal bych na všech střechách vybudovat solární panely, abychom co nejvíce snížili emise elektáren. Také bych podporoval bio zemědělství, aby potraviny a naše půda byly co nejzdravější."
Člověk, který má na srdci chudé 🧎 a lidi na okraji by řekl: „Pomohl bych lidem v tíživé situaci a na ulici, aby měli důstojné bydlení, které by pro ně bylo odrazovým můstkem pro řešení jejich životní situace. Založil bych hospice pro lidi, které nemůže přijmout žádná sociální služba a jejich rodina o ně nemá zájem.”
Člověk, který podporuje 👨👩👧👦 rodinu by řekl: „Chtěl bych významně podpořit rodiny, aby měly nejen více prostředků, ale taky času na sebe navzájem. Chtěl bych, aby otcové byli v rodinách přítomni a byli dobrými správci, spolu se svými manželkami.”
Učitelé 👩🏫 👨🏻🏫 by řekli: “Rádi bychom děti více vedli k zodpovědnému životu ve spolupráci s rodiči, aby si osvojili základy pro šťastný osobní, občanský i profesní život. Chtěli bychom také mít možnost přistupovat více individuálně k jednotlivým žákům.”
Někteří politici a duchovní 💒 by mohli říct: „Chtěli bychom mezi lidmi šířit vzájemnou úctu a bratrství a vědomí toho, že jsme všichni na jedné lodi a potřebujeme pracovat jeden pro druhého a pro společné dobro. Chtěli bychom, aby se nešířily dezinformace a nenávist vůči lidem, kteří jsou odlišní a přicházejí z jiných částí světa. Chtěli bychom mír a zastavit nesmyslné zbrojení k zachování rovnosti sil.”
A o tom to je.
K obnově DOMU, ale nestačí přetřít stěny.
POTŘEBUJE SPOLEČNĚ OBNOVIT CELOU JEHO STRUKTURU.
Proto potřebujeme mnoho SNŮ ☁️, ale i RUKOU 🤲
a SRDCÍ ❤️, které obnoví náš společný DOMOV 🌍
Závěrečné prohlášení a společný závazek Františkovy ekonomiky z Assisi 2022
My, mladí ekonomové, podnikatelé a tvůrci změn, jsme sem do Assisi zavítali ze všech koutů světa,
vědomi si odpovědnosti, která leží na naší generaci, se dnes zavazujeme, každý zvlášť a všichni společně,
trávit své životy tak, aby se dnešní a zítřejší ekonomika stala ekonomikou evangelia, a proto:
ekonomikou míru, a ne války,
ekonomikou, která se staví proti šíření zbraní, zejména těch nejničivějších, ekonomikou, která pečuje o stvoření a nezneužívá ho,
ekonomika, která slouží lidské osobě, rodině a životu, respektuje každou ženu, muže a dítě, starší lidi a zejména ty nejkřehčí a nejzranitelnější,
hospodářství, kde péče nahrazuje odmítání a lhostejnost,
ekonomiku, která nikoho nenechá na holičkách, aby vybudovala společnost, v níž se kameny odmítané dominantní mentalitou stanou základními kameny,
ekonomiku, která uznává a chrání bezpečnou a důstojnou práci pro každého,
ekonomiku, v níž jsou finance přítelem a spojencem reálné ekonomiky a práce, a nikoli proti nim,
ekonomika, která si váží a chrání kultury a tradice národů, vše živé a přírodní zdroje Země,
ekonomika, která bojuje proti chudobě ve všech jejích podobách, snižuje nerovnost a umí říkat s Ježíšem a Františkem: "Blahoslavení chudí",
ekonomika, která se řídí etikou lidské osoby a je otevřená transcendenci,
ekonomika, která vytváří bohatství pro všechny, která přináší radost, a ne jen bohatství, protože štěstí, které není sdílené, je neúplné.
V tuto ekonomiku věříme. Není to utopie, protože ji již budujeme. A někteří z nás, za obzvlášť jasných rán, již zahlédli začátek země zaslíbené.
Assisi, 24. září 2022
Ekonomové, podnikatelé, tvůrci změn, studenti a pracující
Myšlenková mapa s oblastmi, kterými se celosvětově zabývá Františkova ekonomika
Jak Františkova ekonomika vznikla a kdo za ní stojí?
Františkova ekonomie je jedním z procesů pontifikátu papeže Františka, který vyzývá mladé ekonomy a podnikatele na celém světě, aby se zapojili do činnosti a s novým nasazením a elánem následovali práci, která dává ekonomii duši ...
Název akce je jasným odkazem na světce z Assisi, který je příkladem par excellence v péči o nejmenší na zemi a o integrální ekologii, a také na papeže Františka, který od Evangelii gaudium a poté v Laudato sì odsoudil patologický stav velké části světové ekonomiky a vyzval k novému ekonomickému modelu.
Svatý otec se setkal s biskupem z Assisi Domenicem Sorrentinem a ekonomem Luiginem Brunim, protože má upřímný zájem o svět. Myšlenku řešit problémy ekonomiky, počínaje ekonomickým myšlením a jednáním mladých lidí, Svatý otec nadšeně podpořil. Výsledkem byla výzva adresovaná mladým ekonomům a podnikatelům z celého světa v květnu 2019.
Od počátku byli organizátoři akce Františkova ekonomie, Mladí lidé, pakt, budoucnost - Assisi 2020, kteří sestavili organizační výbor, aby přípravu tak významné iniciativy konkretizovali a uvedli do provozu.
Dnes se na něm podílí diecéze Assisi, Institut Serafico, Ekonomie společenství a Dikasterium pro podporu integrálního lidského rozvoje ve spolupráci s Místní radou Assisi, Františkánskými rodinami, a Svatyní Spogliatio. Cenným partnerem pro udržitelnost akce je projekt Fra' Sole. V České republice je iniciátorem Hnutí Focolare a Ekonomika společenství.
Od května 2019 výbor přijímá žádosti a navazuje spolupráci s akademickým světem, hnutími, sdruženími a mezinárodními institucemi, které vyjádřili přání být součástí tohoto procesu, který - slovy papeže Františka - jsme všichni pozváni žít jako "kulturu, povolání a smlouvu".
Vycházeje z tohoto mandátu svěřeného a obnoveného mladým lidem, výbor nadále podporuje ekonomy a podnikatele Františkovy ekonomiky, kterou dnes můžeme definovat jako proces změny v ekonomice s tvářemi, osobnostmi a myšlenkami, který hýbe a žije po celém světě pro spravedlivou, bratrskou a udržitelnou ekonomiku.
PEPA ZVONÍČEK
Koordinátor Františkovy ekonomiky CZ/SK
Zaujala tě naše iniciativa a oslovilo tě něco z našich cílů nebo
z toho, co děláme?
Budeme vděční za vaši podporu na fungování Františkovy ekonomiky v Česku. Pro více informací nás prosím kontaktujte.
Podpořte nás
Hledáme podporovatele, kteří přispějí na realizaci našich projektů. Více na donace.cz/frantiskova-ekonomika/
EoF talks
Série on-line diskuzí na aktuální témata. Zajímá vás etický marketing, uhlíková stopa nebo hledáte odpověd na to co je to společné dobro? Více na našem Youtube kanále.