26. 8. 2024 jsme navštívili Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži (AGKM) a pro tamní učitelský sbor uspořádali workshop na téma "Laudato si jako inspirace pro AGKM".
🌍 Během 2,5 hodin jsme pomocí interaktivních metod představili encykliku papeže Františka do hloubky – od jejího kontextu až po její poselství a přínos. Společně jsme přemýšleli, jak může poselství Laudato si obohatit náš pohled na svět, společnost a spiritualitu, a jak ho mohou učitelé předat svým žákům.
🏫 Chcete se také dozvědět více o Laudato si? Napište nám na zvonicek.pepa@gmail.com
S workshopem Udržitelný křesťan jsme 27. 9. 2024 zavítali do centra mládeže v Příchovicích, kde jsme si užili ice-breakery, skupinové práce, reflexe, diskuze i zajímavé přednášky. 🌿
To vše bylo součástí našeho programu pro 30 mladých lidí – a teď to můžete zažít i vy! 😊 Více informací najdete zde: https://www.frantiskovaekonomika.org/udrzitelny-krestan
Ve dnech 16.–18. srpna 2024 se v klášteře Porta Coeli konala Letní škola „Obnov můj dům“ zaměřená na environmentální a sociální výzvy církve.
Akce nabídla workshopy, diskuze a praktické aktivity jako výpomoc v klášterním sadu. Hlavními tématy byly ekologie, synodalita a církevní hospodaření. Mezi přednášejícími byli Vojtěch Pelikán a Michael Lasky, kteří sdíleli své pohledy na sociální učení církve a ekologickou odpovědnost. Účastníci si odnesli inspiraci pro další smysluplnou angažovanost.
Více informací o akci se přečtěte na webu Letní školy.
V sobotu 20. 4. 2024 proběhl první workshop s názvem Udržitelný Křesťan v Olomouci ve spolupráci s ADCM Olomouc. Celem 14 účastníků mělo možnost dozvědět se více o tématu udržitelnosti a rozšířit si obzoru o udržitelném životu v souvislostech s odpady kolem nás, ale i třeba greenwashingu. Na workhopu jsme zažili příjemné a otevřené prostředí s podobně smýšlejícími mladými lidmi.
17. 4. 2024 proběhl workshop pro 120 studentů na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Mluvili jsme o Alternativních ekonomiích a jejich konkrétních podobách. Řeč byla o Františkově ekonomice, Ekonomice společenství, Ekonomii koblihy a Ekonomice dobrého života. Tímto workshopem jsme se snažili rozšířit téma ekonomie, které nyní probírají žáci ve společenských vědách. 😊
23. 3. 2024 proběhl 1,5 hodinový workshop pro animátory olomoucké arcidiecéze. Záměrem bylo představit Františkovu ekonomiku a její kontext, tak aby mladí zjistili, jak tuto „myšlenku“ mohou prakticky žít a jak jim v tom církev a křesťanská víra může být oporou. Animátoři se zde dozvěděli o kontextu vzniku FE (společenské výzvy), jejich charakteristikách a pilířích (vícerozměrná udržitelnost) a rozdílu mezi vnitřní a vnější motivací při snaze o udržitelnost.
16. 3. 2024 proběhl 2,5 hodinový workshop pro dálkové studenty oboru Etika v médiích. Studentům byla představena Františkova ekonomika, její náplň a směřování. Byla zde zdůrazněna také ekonomická oblast - alternativní ekonomiky (well-being economy, Františkova ekonomika, Ekonomika společenství, Ekonomie koblihy ).
V průběhu února a března jsme měli ve farnosti Kelč 2 schůzky (s knězem a poté s pastorační radou), kde jsme jim představovali náš projekt, jeho myšlenku a nabídli jsme konkrétní možnosti spolupráce.
16. - 17. 2. 2024 proběhlo setkání Františkovy ekonomiky s Ekonomikou společenství v Ivani. Společně jsme strávili intenzivních 24 hodin teambuildingem, představením aktualit z Františkovy ekonomiky a Ekonomiky společenství a rozsáhlou společnou diskuzí. Máme radost z takových mezigeneračních a tematicky obsáhlých setkání. Třešničkou na dortu byla i prezentace projektu Bez filtru v podání Ondřeje Havlíčka.
Náš koordinátor Pepa začátkem roku 2024 dokončil dlouhodobý kurz zaměřený na neformální vzdělávání mládeže - Marker CS.
Jde o jedinečných 120 hodin školení, které se věnují kompetenčnímu vzdělávání mladých lidí, novým přístupům a metodám vzdělávání.
4. 12. 2023 jsme uspořádali workshop na základní škole 2ika ve Zlíně. S žáky deváté třídy jsme společně vybrali společenské témata, která je nejvíce zajímají a které si myslí, že by společnost měla řešit. Největší ohlasy vyvolala témata spojená s udržitelným životním stylem, odpady, důstojnou prací a lidskými právy. Cílem workshopu bylo podpořit kritické myšlení mladých lidí v těchto oblastech a společně s nimi hledat cesty, jak oni mohou přispět ke změně. To co na našich workshopech máme skutečně rádi je, že se snažíme s mladými lidmi jít k podstatě věci, nejen popisovat skutečnost, ale bavit se o důvodech a možnostech změny. Na příkladech témat Limity recyklace a Nedůstojné práce při pěstování kakaa jsme se dostali k otázkám "Co je to udržitelnost?" a jak ji jednoduše praktikovat v osobním životě. Mluvili jsme spolu o vícerozměrnosti slova udržitelnost, které není jen o ochraně životního prostředí, ale také o udržitelném vztahu k druhým lidem. Dotkli jsme se také příkladu svatého Františka z Assisi, který si uvědomoval hodnotu Stvořeného světa, ale i každého člověka.
10. 11. 2023 proběhl úvodní workshop pro 4Young Spolčo. Jedná se o skupinu mladých lidí z farností sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně, kteří se schází, aby prohlubovali přátelství mezi sebou i Bohem. Tématem workshopu byla globální témata spojená s udržitelným životním stylem, odpady, důstojnou prací a lidskými právy. Cílem bylo podpořit kritické myšlení mladých lidí ve výše zmíněným tématech, motivovat je v hledání společných cest, jak oni sami mohou ke změně přispět.
V roce 2024 plánujeme další workshop.
Dne 21. 10. 2023 jsme měli možnost prezentovat projekt "Udržitelné hospodaření na církevní půdě" skupině pro sociální otázky při ČBK. Náš projekt se setkal s pozitivními reakcemi a podporou. Aktuálně dokončujeme práce na webových stránkách projektu, kde bude celý projekt a jeho cíle přehledně popsány. Plánujeme schůzky s klíčovými aktéry a chystáme se oslovit první farnosti.
O dalších postupech vás budeme rádi informovat.
S oznámením nového termínu pro podání žádostí na grant Erasmus+ jsme nezaháleli a v listopadu 2023 jsme vytvořili návrh projektu, který má za cíl podpořit mladé lidi k aktivnímu občanství v oblastech ochrany životního prostředí a péče o komunity na místní úrovni. Spolu s partnery ze Slovenska a Chorvatska jsme tak vykročili prvním krokem na cestu tvorby dlouhodobého vzdělávacího programu pro podporu aktivního občanství mladých lidí.
HACKATHON UDRŽITELNÉHO HOSPODAŘENÍ
16. 8. 2023 proběhlo celodenní setkání Františkovy ekonomiky v Brně nad tématem udržitelného hospodaření farností. Cílem tohoto setkání bylo plánování projektu v oblastech synodalita, spiritualita stvoření a motivace. Skrze tento projekt chceme jednotlivé farnosti motivovat a povzbudit, aby se zajímaly, jak udržitelně hospodařit na svých pozemcích. Příkladem dobré praxe je plzeňská diecéze, která hospodaří na svých pozemcích udržitelně. Toto setkání v Brně bylo první placenou stáží.
O víkendu 28. - 30. 7. 2023 proběhlo v opatství Porta Coeli u Tišnova první osobní setkání Františkovy ekonomiky v ČR. Nechali jsme se inspirovat, diskutovali jsme, pracovali a snili o lepším světě. V programu nechyběla diskuze o vícerozměrném slovu Udržitelnost, které zahrnuje sociální, vztahovou, environmentální a duchovní složku (více v promluvě papeže Františka). Součástí sobotního bloku byla přednáška o konceptu Nerůstu a následná debata. Volné chvíle jsme společně strávili přípravou jídla (díky Tišnovská Spižírno), sečením bodláků v jabloňových sadech, prohlídkou kláštera a promítáním filmu Otázky pro papeže. Díky všem účastníkům, kteří přijeli.
Pilotní projekt neformálního vzdělávání se uskutečnil ve formě workshopu na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži v termínech 24.5., 31.5. a 7.6. 2023.
Obsah workshopu vycházel z podnětu mladých lidí, kteří vnímají klimatickou změnu jako důležité téma, které mají spojené s negativními emocemi jako bezmoc, strach a smutek. Pro ochranu životního prostředí by se podle mladých lidí mělo více třídit a lépe recyklovat odpady.
Workshop se zaměřil na tato dvě témata "odpady" a" klimatické změna" a poukázal na jejich spojitosti, které souvisí s životním stylem naší společnosti. Nezůstali jsme jen u popisu, ale věnovali se konkrétním krokům na osobní i společenské úrovni s cílem uvědomit si naši propojenost se Stvořením a celou Planetou. Díky tomu mladí pochopili, že nejde jen o naše návyky v třídění, recyklaci a dalších činnostech, ale především o změnu postoje k přírodě, která je našim společným domovem.
CELOSVĚTOVÉ SETKÁNÍ FRANTIŠKOVY EKONOMIKY V ASSISI 2022
Nadšení, vřelá setkání a společný směr, tak bych shrnul celosvětové setkání Františkovy ekonomiky v Assisi. Tisícovka mladých ze 100 národností zaplnila sál Lyrick Theatro v Santa Maria Degli Angeli, které je od Assisi vzdálené asi čtyři kilometry. Byli jsme jako jedna velká rodina, všichni k sobě byli maximálně otevření a milí. Při jednotlivých setkáních jsem cítil nadšení a hlad po společném hledání cest, jak odpovědět na výzvy dnešní doby novými nápady a progresivními řešeními nejen v ekonomických, ale také společenských a environmentálních oblastech.
Více informací o setkání naleznete zde.
KONFERENCE EKONOMIKA ZÍTŘKA
V prostorách centra Mariapoli v pražské Vinoři, proběhla jednodenní konference na téma Ekonomika zítřka. Naší snahou bylo vytvořit prostor pro osobní setkání a diskuzi nad tím, jak může Františkova ekonomika přispět k proměně Církve a světa ve světle Sociálního učení církve a Františkánské spirituality, které jsou jejími pilíři a srdcovými záležitostmi pontifikátu papeže Františka.
Více o konferenci a jejich výstupech naleznete na našem webu.
PRO VÍCE AKCÍ SLEDUJ NÁŠ KALENDÁŘ