PROJEKTY, KTERÉ NÁS INSPIRUJÍ ...
NEFORMÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ MLÁDEŽE
Ve spolupráci s lektorskými organizacemi a lidmi, kteří se věnují jednotlivých oblastem ve společnosti, chceme vytvořit metodiku a strukturu neformálního vzdělávacího programu, který iniciuje a zapojí mladé lidi do řešení výzev současnosti.
V projektu neformálního vzdělávání podpoříme vytvoření metodických a vzdělávacích materiálů a konkrétní realizaci workshopů ve školách a centrech volného času. Oblastmi vzdělávání jsou aktivní občanství, globální, sociální a environmentální témata.
EKONOMIKA SPOLEČENSTVÍ
Ekonomika Společenství (ES) je mezinárodní projekt, za kterým stojí podnikatelé, ekonomové, manažeři, studenti, vědci, spotřebitelé i střadatelé, potřební: občané měst a obcí z mnohých zemí světa. Ten, kdo myšlenku ES podporuje na jakékoliv společenské úrovni, se svobodně zavazuje žít hodnoty a kulturu společenství, dávání a vzájemnosti, aby stále více vstupovala nová kultura do ekonomického prostředí na všech úrovních.
Důležitými aktéry projektu jsou podniky a organizace různých právních forem. Momentálně je do projektu zapojeno více než 800 podniků ve 40 zemích. Snaží se vytvářet nové bohatství a nová pracovní místa, a to s kreativitou a novostí, a rovněž dělit svůj zisk: jednu část pro ty, kteří se nachází v nouzi, druhou na podporu šíření kultury dávání prostřednictvím škol a seminářů, a třetí část na rozvoj podniku.
Projekt se zrodil z podnětu italské osobnosti 20.století Chiary Lubichové v květnu 1991 v Sao Paolu v Brazílii. Jeho základním cílem je, prostřednictvím vytváření společenství na všech úrovních podniku, vymýtit chudobu a sociální nespravedlnost ve světě, a tím přispět k budování ekonomického systému a lidské společnosti, kde, podle vzoru první křesťanské komunity z Jeruzaléma, „nikdo mezi nimi netrpěl nouzi“ (Sk 4, 32-34).
Ekonomika společenství je v dialogu se současnou kulturou, s občanskou, solidární a sociální ekonomikou na lokální i mezinárodní úrovni.
PODPORA A INICIACE SOCIÁLNÍCH PROJEKTŮ
Důležitým principem Sociálního učení církve a také Františkovy ekonomiky je preferenční volba pro chudé. Zvláště inspirováni Františkem z Assisi nechceme vytvářet projekty pro chudé ale s chudými. Papež František ve své knize Nebojme se snít odkrývá, co to znamená solidarita: „Solidarita neznamená dělit se o drobky, ale uvolňovat místo u stolu všem”.
Takovou inspirací života s chudými je pro nás projekt Lazare, který vznikl ve Francii před 10 lety. Lazarus sdružuje mladé pracující dospělé a lidi bez domova, aby sdíleli domov a zároveň žili v komunitě. Nabízí mezigenerační sdílené byty, které spojují lidi a pomáhají jim bojovat proti osamělosti a sociálnímu vyloučení. Nedílnou součástí lokální komunity je i pomocná rodina, která žije ve vlastním bydlení a zajišťuje chod domu a je v kontaktu s dalšími podporujícím lidmi a organizacemi.
Chceme iniciovat vznik Lazarus komunity i u nás. Takový proces trvá průměrně 3 roky, než je vše finálně připraveno. Patří k němu i analýza a diskuze se všemi zúčastněnými stranami, které zjišťují, jestli je reálné v daném místě komunitu založit.
UDRŽITELNÉ, EKOLOGICKÉ A REGENERATIVNÍ HOSPODAŘENÍ
Sníme o ekologickém a udržitelném hospodaření, které pečuje o půdu, podporuje biodiverzitu a může mít i komunitní přesah.
Chceme podpořit a vlastním příkladem a silami se zasadit o to, aby na zemědělských pozemcích převažoval režim ekologického nebo regenerativního hospodaření.
Inspirací nám v tom je plzeňská diecéze a další jednotlivé příklady, která se snaží na svých pozemcích hospodařit udržitelně.
Ve spolupráci s odborníky a lidmi se srdcem pro půdu a naši Planetu, chceme ukázat, že šetrné hospodaření je nejenom ekonomicky výnosné, ale také důležité pro společnost a především pro Bohem nám darované Stvoření.
Je důležité číst biblické texty v jejich kontextu a se správnou hermeneutikou a pamatovat, že nás vybízejí „obdělávat a chránit“ zahradu světa (srov. Gn 2,15). „Obdělávat“ znamená orat či pracovat na půdě, „chránit“ znamená ochraňovat, opatrovat, hájit, zachovávat, bdít. Předpokládá to vztah odpovědné vzájemnosti mezi člověkem a přírodou. brát z dober země to, co potřebuje k vlastnímu přežití, ale má také povinnost chránit ji a zaručovat kontinuitu její plodnosti pro budoucí generace. (Laudato Si - 67)
PODPORA A INICIACE LOKÁLNÍCH OBCHODŮ
Podporou spolkových obchodů*, chceme rozšířit bezobalové a lokální nakupování potravin. Může jít například o zapojení místní farnosti do spolkového obchodu, který ve farní komunitě může plnit účel setkávání, zdravého stravování, udržitelného životního stylu a pomůže propojit lidi s farmáři v oblasti.
Lokální výrobce, farmáře a pěstitele vidíme jako klíčové v procesu podpory udržitelného hospodaření a lokální ekonomiky. To je spojené také s „investicí” a rozhodováním, komu dát peníze za nákup potravin (supermarket a velkovýrobci versus spolkový obchod a lokální pěstitelé). Lokální farmáři také často nepoužívají chemické ošetření při pěstování plodin a charakterem jejich činnosti je podpora biodiverzity přírody. Tím nejen produkují zdravější potraviny, ale svou činností pečují o zdravější půdu a přírodu.
*Spolkový obchod zprostředkovává svým členům přístup k lokálně produkovaným biopotravinám a snaží se při tom být co nejvíce bezobalový Sdružuje dodavatele (ekozemědělce, zpracovatele a výrobce) a spotřebitele a vytváří mezi nimi přímé spojení bez prostředníků. Vybudování a provoz spolkového obchodu je financováno z investičních příspěvků a členských příspěvků členů spolku. To umožňuje dodávat zboží za nákladové ceny, tedy bez marže.