Františkův dopis z 2019

Mladým ekonomům a podnikatelům po celém světě


Vážení přátelé,


píši vám, abych vás pozval k účasti na iniciativě, která je mi velmi blízká.  Akce, která mi umožní setkat se s mladými muži a ženami studujícími ekonomii a zajímajícími se o jiný druh ekonomiky: takovou, která přináší život, nikoliv smrt, takovou, která je inkluzivní, nikoliv exkluzivní, humánní, nikoliv dehumanizující, takovou, která pečuje o životní prostředí a nedrancuje ho.  Akce, která nás pomůže sblížit a umožní nám setkat se navzájem a nakonec uzavřít "smlouvu", abychom změnily dnešní ekonomiku a dali duši ekonomice zítřka.


Jistě je třeba ekonomiku "znovu oživit"!  A kde jinde to udělat než v Assisi, které po staletí výmluvně symbolizovalo humanismus bratrství? Svatý Jan Pavel II. si vybral Assisi jako ikonu kultury míru. Pro mě je také vhodným místem pro inspiraci nové ekonomiky. František se tam zbavil veškeré světskosti, aby si zvolil Boha jako kompas svého života, stal se chudým s chudými, bratrem všech. Jeho rozhodnutí přijmout chudobu dalo také vzniknout vizi ekonomie, která je stále nanejvýš aktuální. Vize, která může dát naději naší budoucnosti a prospět nejen těm nejchudším z chudých, ale celé naší lidské rodině. Vize, která je nezbytná i pro osud celé planety, našeho společného domova, "naší sestry Matky Země", jak říká svatý František ve svém Chvalozpěvu ke Slunci.


V encyklice Laudato Si' jsem zdůraznil, že dnes více než kdy jindy, je vše hluboce propojeno, a že ochranu životního prostředí nelze oddělit od zajištění spravedlnosti pro chudé a hledání odpovědí na strukturální problémy globální ekonomiky. Musíme napravit modely růstu, které nejsou schopny zaručit respekt k životnímu prostředí, otevřenost životu, péči o rodinu, sociální rovnost, důstojnost pracovníků a práva budoucích generací. Bohužel jen málokdo vyslyšel výzvu k uznání závažnosti problémů a ještě více k zavedení nového ekonomického modelu, který by byl plodem kultury společenství založené na bratrství a rovnosti.


František z Assisi je vynikajícím příkladem péče o zranitelné a integrální ekologii. Myslím na slova, která k němu zazněla z krucifixu v kostelíku San Damiano: "Jdi, Františku, oprav můj dům, který, jak vidíš, chátrá". Oprava tohoto domu se týká nás všech. Týká se církve, společnosti i srdce každého jednotlivce. Stále více se týká životního prostředí, které si naléhavě žádá zdravou ekonomiku a udržitelný rozvoj, jenž může zacelit jeho rány a zajistit nám důstojnou budoucnost.


Vzhledem k této naléhavé potřebě je každý z nás povolán k tomu, aby přehodnotil své mentální a morální priority a uvedl je do většího souladu s Božími přikázáními a požadavky společného dobra. Zvláště jsem však myslel na to, abych pozval vás, mladé lidi, protože vaše touha po lepší a šťastnější budoucnosti z vás již nyní činí prorocké znamení, které ukazuje na ekonomiku pozornou k člověku a k životnímu prostředí.


Drazí mladí lidé, vím, že ve svých srdcích slyšíte stále útrpnější prosbu země a jejích chudých, kteří volají o pomoc a odpovědnost, o lidi, kteří odpoví a neodvrátí se. Budete-li naslouchat tomu, co vám říká vaše srdce, budete se cítit součástí nové a odvážné kultury, nebudete se bát čelit rizikům a pracovat na budování nové společnosti. Zmrtvýchvstalý Ježíš je naše síla! Jak jsem vám řekl v Panamě a napsal v postsynodální apoštolské exhortaci Christus Vivit: Prosím", nenechávejte na jiných, aby byli protagonisty změny. Vy jste ti, kdo mají v rukou budoucnost! Skrze vás budoucnost vstupuje do světa. Žádám vás, abyste byli také protagonisty této proměny... Žádám vás, abyste budovali budoucnost, abyste pracovali pro lepší svět" (č. 174).


Vaše univerzity, podniky a organizace jsou dílnami naděje pro vytváření nových způsobů chápání ekonomiky a pokroku, pro boj proti kultuře plýtvání, pro poskytování hlasu těm, kteří ho nemají, a pro navrhování nových životních stylů. Teprve až náš ekonomický a sociální systém přestane produkovat byť jen jedinou oběť, jediného zavrženého člověka, budeme moci slavit svátek všeobecného bratrství.


Proto bych se s vámi rád setkal v Assisi: abychom společně prostřednictvím společné "smlouvy" podpořili proces globální změny. Takový, na kterém se mohou podílet nejen věřící, ale všichni muži a ženy dobré vůle, přesahující rozdíly ve vyznání a národnosti, inspirováni ideálem bratrství, který je pozorný především k chudým a vyloučeným. Vyzývám každého z vás, abyste pracovali na této smlouvě a zavázali se jednotlivě i ve skupinách společně pěstovat sen o novém humanismu, který by odpovídal očekáváním mužů a žen a Božímu plánu.


Název této akce - Františkova ekonomie - jasně evokuje svatého muže z Assisi a evangelium, které žil v naprosté důslednosti, a to i v sociální a ekonomické rovině. Svatý František nám nabízí ideál a v jistém smyslu i program. Pro mě, který jsem přijal jeho jméno, je stálým zdrojem inspirace.


Spolu s vámi a vaším prostřednictvím budu apelovat na některé z našich nejlepších ekonomů a podnikatelů, kteří již na celosvětové úrovni pracují na vytvoření ekonomiky odpovídající těmto ideálům. Jsem přesvědčen, že budou reagovat. A především věřím ve vás, mladé lidi, kteří jste schopni snít, a kteří jste připraveni s Boží pomocí budovat spravedlivější a krásnější svět.


Naše setkání je naplánováno na 26. až 28. března 2020. Spolu s biskupem z Assisi, jehož předchůdce Guido před osmi stoletími přijal mladého Františka ve svém domě, když učinil prorocké gesto svého svlékání, počítám s tím, že vás sám příjmu. Očekávám vás a již nyní vás zdravím a uděluji vám své požehnání. Prosím, nezapomeňte se za mě modlit.


Z Vatikánu, 1. května 2019


Památka svatého Josefa Dělníka