Ekonomika Zítřka
Jaké by to bylo, kdyby centrem našeho uvažování byl člověk, a ne zisk, péče o přírodu, a ne její vykořisťování, bratrská sounáležitost, a ne vzájemné vylučování? Chceme hledat cestu nové ekonomiky, která pečuje o všechny
a o všechno, a která je jedinou alternativou EKONOMIKY ZÍTŘKA.
„… takovou, která přináší život, nikoliv smrt, takovou, která je inkluzivní, nikoliv exkluzivní, humánní, nikoliv dehumanizující, takovou, která pečuje o životní prostředí a nedrancuje ho. Akce, která nás pomůže sblížit a umožní nám setkat se navzájem a nakonec uzavřít ´smlouvu’, abychom změnili dnešní ekonomiku a dali duši ekonomice zítřka.” (Papež František)
--- Registrační formulář ---
11.6 - 9:00 Centrum Mariapoli
HOSTÉ A TÉMATA
Josef Patočka & Anna Kárníková
"Alternativní ekonomika - Nový směr ekonomického uvažování"
doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol.
"Bratrství jako ústřední téma ekonomiky"
PROGRAM
Součástí konference budou 3 bloky témat se zajímavými hosty a interaktivním programem. Nebude chybět ani panelová diskuze na téma “Ekonomika zítřka” - Jaká bude?
Blok 1:
doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol. - Bratrství jako ústřední téma ekonomie
Blok 2:
prof. Ing. Lubomír Mlčoch CSc. - "Ekonomie podle Františka z Assisi"
Blok 3:
Josef Patočka a Anna Kárníková - "Alternativní ekonomika - Nový směr ekonomického uvažování"
Panelová diskuze s hosty na téma “Ekonomika zítřka” - Jaká bude? moderovaná Jiřím Zajícem
Potvrzení hosté:
prof. Ing. Lubomír Mlčoch CSc.
Anna Kárníková
Ing. Roman Češka
Ing. Jan Skopeček, Ph.D.
Petr Smutný
Ekonomie podle Františka z Assisi
PROF. ING. LUBOMÍR MLČOCH, CSC.
Ekonomie podle Františka z Assisi vypadá jako protimluv, nonsens. Jde o „obrácení ekonoma v nás“, kalkul zůstává, ale peníze se z našeho pána stávají naším sluhou: počítáme s penězi doopravdy racionálně jen v „ekonomii bližního jako sebe sama“. Dobrovolná skromnost otevírá prostor pro solidaritu, dárcovství, bratrství. Veřejné rozpočty se z nedostatků mění na přebytky sloužící k celistvému rozvoji v němž jsme všichni bratři. Pane, začni u mne.
Alternativní ekonomika - Nový směr ekonomického uvažování
Josef Patočka & Anna Kárníková
Jak může vypadat rozvoj ve 21. století, v době klimatické krize? Názory na to, kudy dál, se liší. Vlády a mezinárodní instituce jako Evropská unie nebo OSN propagují zelené technologické inovace a vidí v nich příležitost pro další tzv. zelený růst. Čím dále častěji ale slýcháme hlasy od aktivistů a akademiků, kteří vidí v ekonomickém růstu jádro samotného problému. Hnutí tzv. nerůstu šíří myšlenky o společnosti a ekonomice, kde by neomezený růst nebyl potřeba. Zatím jsou tyto hlasy v menšině, protože představují obrovskou hrozbu pro ustálený status quo. Proč je nekonečný ekonomický růst nežádoucí a jak by vypadala společnost bez růstu?
Setkání je určeno všem, kteří se zajímají o ekonomická, sociální a environmentální témata. Chceme rozvíjet plodnou diskuzi směrem ke konkrétním činům zlepšující kvalitu života, společenskou sounáležitost a péči o druhé a Zemi.
Nezáleží na tom jestli jste akademik, ekonom, sociální pracovník, podnikatel a nebo vás jinak zajímají témata v daných oblastech. Františkova ekonomika je tu pro všechny, kteří chtějí být součástí změny životního postoje, který není lhostejný k druhým a ke stvoření, ale který buduje kulturu péče o všechny a o všechno.